אסטרטגיה עסקית בתקופת הקורונה

אסטרטגיה עסקית, על מה ולמה?

אסטרטגיה עסקית היא כלי חובה לתכנון דרכי הפעולה של עסק בדרכו להצלחה. האסטרטגיה העסקית שעליה נחליט, היא זאת שתתווה לנו את הדרך בתחומים השונים: שיווק, הפצה, גיוס לקוחות, פיתוח העובדים, התנהלות כלכלית ועוד. אסטרטגיה עסקית ברורה ומתוכננת תקל עלינו להפעיל את השחקנים השונים בארגון, את המנהלים, את העובדים ואפילו את הלקוחות.

"הדרך הפשוטה ביותר להבין מהי אסטרטגיה עסקית היא לחשוב על משחק שח-מט. לכל אחד מהשחקנים יש את הדרך שלו כדי להתקדם ולפעול מול היריב במטרה לנצח אותו.כך גם בעסקים – מתכננים דרך שמטרתה להביא את העסק לשיאו – שיא רווחיות, שיא בנתח השוק או כל שיא אחר שהבעלים מעוניין להשיג. את האסטרטגיה בוחנים מעת לעת ומוציאים לפועל בעזרת טקטיקה מובנית". (איל דרורי, מנכ"ל ובעלים, "אלדר יועצים").

בבניית האסטרטגיה העסקית שלנו, עלינו להתחשב בגורמים רבים ושונים, חלקם קשורים ישירות לעסק וחלקם קשורים לסביבה החיצונית, למועדים השונים (חורף/קיץ, חגים, חופשות, עונת התיירות וכו') ועוד.   

מטרתה של האסטרטגיה העסקית היא מיקוד העסק בתוואי פעולה ידוע מראש, מתוכנן מראש וללא כניעה ל"רעשי רקע" זמניים העלולים להטעות את המנהלים ולהסיט אותם מתכניתם. כמובן שבתכנון האסטרטגיה העסקית שלנו, יש צורך להשאיר מקום לעדכונים והתאמות למציאות המשתנה.

תקופות משבר ועידן הקורונה

תקופת הקורונה בה אנו נמצאים בימי כתיבת מאמר זה, תפסה אותנו (כמו את העולם כולו) לא מוכנים. אין בעולם כולו בעל עסק אחד, שבנה את תוכניתו העסקית על מצב השבתה מוחלט, על הדממה של העולם כולו, ניתוק קשרים בין מדינות, בידוד אזרחי, עבודה ללא מגע. אם היינו מדברים על כך לפני מספר חודשים, רוב הסיכויים שהיו מאשפזים אותנו בכפייה במוסד בקרוב.

השבועות הראשונים של תקופת הקורונה הכו את בעלי העסקים בהלם מוחלט! עסקים שנבנו בהשקעות ענק, מצאו את עצמם ללא לקוחות, ללא אפשרות להציע את שירותיהן, ללא אפשרות לייצר כל הכנסה. הלא נודע היכה את כולם בתדהמה!

אך למרבה ההפתעה, הראשונים להגיב למצב היו העסקים הקטנים. עסקים שמספר שבועות נוספים של הדממה היו מחסלים אותם לגמרי. דווקא העסקים הללו, שראו את החרב מונפת לכיוונם, מצאו את הדרכים היצירתיות ביותר להתאים את התכנית העסקית שלהם למצב הקיצוני ביותר שנראה בעולם מזה מאות שנים. בעל קיוסק קטן, שהחל לעשות משלוחים של פיצוחים ושתייה לבית הלקוח, מאמנת כושר אישית שהסבה את פעילותה והחלה לאמן קבוצות בוידאו, קוסמטיקאיות שהחלו לאבחן לקוחות בטלפון ולשלוח מוצרים לבית הלקוח ועוד ועוד.  

דווקא החברות הגדולות, המסודרות לכאורה, עמדו מהצד והסתכלו בחוסר אונים. חוסר היכולת שלהם להתאים את האסטרטגיה העסקית למצב המפתיע שנוצר, היכה אותם מכה כואבת. חברות ענק כמו NEXT, פוקס, קסטרו ואחרות, סגרו את שעריהן. בעוד העסקים הקטנים בעלי אסטרטגיה עסקית דינאמית המציאו את עצמם מחדש, העסקים הגדולים עמדו והתפללו לקיצה של המגיפה, בטרם יקרסו לגמרי.

סוף דבר

אסטרטגיה עסקית באה להתוות את דרכו של העסק מעלה מעלה אל ההצלחה. התכנית העסקית צריך שתהיה ברורה וסדורה, אך למרות זאת, חייבים להשאיר מקום לסטייה ממנה. חייבים לחשוב על מצבים שונים, להעלות בעיות ולפתור אותן, עוד בטרם יקרו. בבנייה של אסטרטגיה עסקית נכונה, אפילו הסטייה מהתכנית העסקית, היא חלק מהתכנית!

%d בלוגרים אהבו את זה: